Arenguidee konkursi 2014 lõppürituse salvestused

12. juunil 2014 pärjati arenguidee konkursi võitjateks kolm ideed ja kuus autorit. Kolme ambitsioonika ja uudse lähenemisega idee autorid saavad aastase stipendiumi ja Arengufondi inimeste toetuse oma idee elluviimiseks.

Ideed, mis ootavad ellu viimist on ’’10 miljonit e-eestlast aastaks 2025’’ (ühiselt idee esitanud Taavi Kotka, Ruth Annus ja Siim Sikkut), ”Ühiskondliku mõju võlakirjad’’ (Maris Ojamuru) ja ’’Eesti kui hackerspace’’ (Heigo Mõlder ja Tanel Kerstna). Arenguidee konkursi võitjaid on ootamas aastane stipendium suurusega 2000 eurot kuus. Võitjad on oodatud töötama Arengufondi büroos Tallinnas, et sealsete inimeste ja võimaluste toel oma arenguidee ellu viia.

Arenguidee konkursi lõppüritus toimus Riigikogu konverentsisaalis, kus said oma idee põhjal koostada esitluse kõik finaali pääsejad. Ideesid olid retsenseerimas vastava valdkonna spetsialistid, kelleks olid Anu-Mall Naarits, Aivar Roop, Kaja Kuivjõgi, Yoko Alender, Margo Loor, Lauri Nirgi, Henri Laupmaa ja Anvar Samost. Pärast idee tutvustamist ja eksperdi hinnangut oli võimalus küsimuste-vastuste vooruks.

Parima ja teostatavama idee valis žürii, kuhu kuulusid Maive Rute (direktor Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadis), Ville Jehe (ettevõtja, Eesti Arengufondi nõukogu esimees), Tõnis Arro (fondi juhatuse esimees), Pirko Konsa (fondi tegevjuht) ja Sten Tamkivi (ideekonkursi inspireerija ja ettevõtja).

Stipendiaatidele lisaks märkis konkursi žürii ära kolm ideed, mis väärivad avalikku diskussiooni nende teostatavuse ja mõju üle – Asse Sauga idee teha Eestist krüptorahanduse eestvedaja maailmas, Anu Kasmeli idee rahvastiku tervisekapitali arendusvõimalustest ja Jaak Vilo idee laste koolitee aasta varasemast algusest.

Tõnis Arro avasõnad

Kaja Kallase avasõnad

Eesti kui hackerspace, idee esitajad Heigo Mõlder ja Tanel Kerstna

Nutikad töökojad loovad meisterlikku Eestit, idee esitaja Marek Muiste

Ideid kommenteerib Aivar Roop

Targalt liikuv Eesti, idee esitaja Marten Kaevats

Ideed kommenteerib Yoko Alender

Eesti tööstuse tootearengu kiirendustõuge, idee esitaja Heinart Puhkim

Ideed kommenteerib Lauri Nirgi

Areneva ettevõtte toetamine läbi maksude, idee esitaja Annar Alas

Ideed kommenteerib Aivar Roop

10 miljonit ”e-eestlast” aastaks 2025, idee esitajad Taavi Kotka, Ruth Annus ja Siim Sikkut

Ideed kommenteerib Henri Laupmaa

Personaalne e-tervisekonto, idee esitaja Eero Merilind

Personaalne tervise ID, idee esitaja Ene-Maris Tali

Ideid kommenteerib Kaja Kuivjõgi

Ühiskondliku mõju võlakirjad- investeerimismudel ühiskondlike probleemide lahendamiseks erakapitali toel, idee esitajad Maris Ojamuru ja Anna Karolin

Ideed kommenteerib Margo Loor

Tehnoloogia Saneerimise Agentuur, idee esitaja Ilmar Kink

Ideed kommenteerib Lauri Nirgi

Eesti ärisaadikute võrgustik, idee esitaja Indrek Pällo

Ideed kommenteerib Anu-Mall Naarits

E-kolledž – e-õppel koolitus- ja täiendõppeprogrammid IT-sektori tööjõu suurendamiseks, idee esitajad Kunnar Kukk ja Ljubov Feklistova

Ideed kommenteerib Anvar Samost

Äramärgitud idee: Eesti krüprorahanduse eestvedajaks maailmas, idee esitaja Asse Sauga

Ideed kommenteerib Henri Laupmaa

Arenguidee konkursi 2014 võitjate väljakuulutamine