Eestlased võistlevad Euroopa suurimal säästva tehnoloogia konkursil

Reedel, 4. septembril toimub Amsterdamis Euroopa suurima säästva tehnoloogia ideekonkursi ClimateLaunchpad finaal, kus Euroopa parimate start-up’idega võistlevad kolm Eesti meeskonda: Sympower, ReLaDe ja Reverse Resources.
 
Konkursi finaalis osaleb 82 cleantech start-up’i 28 riigist üle Euroopa, kes valiti rohkem kui 700 kandideerinud meeskonna hulgast. Esimest korda konkursil osalev Eesti on esindatud kolme meeskonna poolt, kelle pakutud ideed aitavad leevendada üha süvenevat kliimaprobleemi.
 
Eesti start-up Sympower ühendab majapidamise elektrilised seadmed virtuaalelektrijaama, mis aitab tasakaalustada päikese ja tuule ebaregulaarsusi. Teine finaalis võistlev innovaatiline start-up ReLaDe soovib seni ainult teaduses ja ravimiarendustes kasutatavat tehnoloogiat rakendes luua nanotehnoloogilise süsteemi, mis tekitab täiesti uue kontseptsiooni pesu pesemises. ReLaDe esindaja Mart Ustav Jr sõnul muudab nende lahendus pesu pesevad ensüümid taaskasutatavaks, mistõttu kaob lõpptarbijal vajadus poest pesupulbreid osta ja see vähendab veekeskkonda  saasteainete sattumist. Reverse Resources võimaldab suurendada taaskasutatavate rõivaste hulka pakkudes disaineritele platvormi, mille kaudu osta Aasia rõivatööstuses ülejäänud riiet.
 
Kliimaprobleemid on maailma poliitikaareenil üha põletavamaks teemaks, mistõttu peetakse säästvat tehnoloogiat üheks suurima ärilise potentsiaaliga valdkonnaks. Climate-KIC ärikiirendi asutaja ja asedirektor Frans Nauta sõnul on kliimaprobleemid vägagi lahendatavad. “Meil on võimalus elada 20 aasta pärast planeedil, kus on piisavalt odavat ning puhast energiat, et maailma kasvavale energiavajadusele vastu tulla,” sõnas Nauta. “Selle eelduseks on säästva tehnoloogiaga tegelevate start-up’ide toetamine, kes aitavad olemasolevatele probleemidele pakkuda täiesti uusi lahendusi,” lisas Nauta.
 
Finaali pääsenud start-up’id esitlevad oma ideid rahvusvahelise žürii ees. Žürii hindab ideede teostatavust, skaleeritavust, muutuse suuruse kliimale ning idee esitluse tugevust. Kümme parimat pääsevad Climate-KIC’i mainekasse kiirendiprogrammi koos 95 000 eurose toetusega. Lisaks saavad kolm parimat ideed ka rahalise auhinna suuruses kuni 10 000 eurot.
 
Climate-KIC on Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi programm, mille eesmärk on toetada Euroopas jätkusuutlikku majanduskasvu. Ideekonkursi ClimateLaunchpad sponsorid Eestis on Eesti Arengufond, KPMG, Keskkonnaministeerium, Tehnopol, Pakri Teadus- ja Tööstuspark, Marble Invest ja Target One.
 
Ideekonkurssi Climate Launchpad tutvustav video: General Introductory film (two minutes)

Rohkem informatsiooni ideekonkursi 4. septembril toimuva finaali ajakavast ja programmist leiad 
SIIT.
 
Lisainfo
Eesti kontakt:
Marit Sall
Eesti Arengufond
Telefon: 616 1100
 
Konkursi rahvusvaheline kontakt:
Heleen Ririassa
Telefon: (31/6) 462 464 26
 
ClimateLaunchpadist
ClimateLaunchpad on Euroopa suurim säästva tehnoloogia äriideede konkurss, mis toimub 2015. aastal teist korda. Konkursi eesmärk on leida ja toetada neid inimesi ja ettevõtteid, kes tegelevad kliimaprobleemi leevendamisega. ClimateLaunchpadi algatajaks on Climate-KIC.
 
Climate-KIC’ist
Climate-KIC on üks 2010. aastal asustatud Teadmis- ja Innovaatikakogukondadest (TIK; inglise keeles Knowledge and Innovation Communities – KIC). Selle asutajaks on Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT), Euroopa Liidu organisatsioon, mis tegeleb Euroopas jätkusuutliku majanduskasvu toetamise ning globaalsete väljakutsete lahendamisega.
 
Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudist (EIT) 
Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (EIT) loodi Euroopa Komisjoni algatusel 2008. aastal ning tegemist on autonoomse ELi asutusega, mis tegeleb maailmatasemel uuendustegevuse edendamisega. Instituut koondab kokku tipptasemel kõrgharidusasutused, uurimiskeskused ja ettevõtjad ning püüab oma eesmärke saavutada uudse piiriülese avaliku ja erasektori partnerluste pohimõtte ehk Teadmis- ja Innovaatikakogukondade (TIKid) kaudu.