Uuring: Eesti startup ökosüsteemi kasvu pidurdab talentide ja kapitali puudus

Rahvusvaheliselt tunnustatud iduettevõtete uuringu kohaselt on Eesti startup’id ligi kolm korda ülemaailmsest keskmisest rohkem rahul riikliku poliitikaga, kuid suurimate puudujääkidena nähakse kasvavat talendi ning kapitali puudust.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir ütles, et Startup Compassi raport on eeskätt kompliment siinsetele ettevõtetele, ehkki ka riik on juba mitu aastat kõrgtehnoloogilise ettevõtluse levikut toetanud ning meie ökosüsteemi tuntus ei ole juhus.

„Kui ettevõtjad on juba olnud ääretult tublid, siis ka avalik sektor on pakkunud üha enam tuge, et edulugude hulk mitmekordistuks,“ ütles Oviir. Minister tunnustas startupe, tänu kellele saab Eesti majandus uue hingamise, kui siin luuakse kõrget lisandväärtust tootvaid ning hea palgaga töökohti.

Startup Estonia ja Startup Compassi koostöös valminud uuring toob positiivsete leidudena välja valitsuse uuendusmeelseid algatusi, näiteks e-valitsust, e-residentsust ja riigiasutuste asjaajamise digitaliseerimist, mis on pälvinud suure startup kogukonna toetuse – Eestis on rahulolu riikliku poliitikaga 66 protsenti, samas ülemaailmseks keskmiseks on 25 protsenti. Samuti on Eesti startup ökosüsteemi kasvuindeks erakordselt kõrge, olles peamiselt tingitud riskikapitali investeeringute kiirest suurenemisest viimastel aastatel.

Suurimate kasvupiduritena näeb raport vähest välistöötajate hulka, mis on kaks korda madalam kui Silicon Valley’s. Idufirmad vajavad kasvamiseks   kogemusega talente – arendajaid, disainereid, müügiinimesi, kellest on tööturul puudus. Seega tuleb meil olla avatud ja proaktiivsed välismaalaste siia toomisel, seejuures on aga konkurents teiste riikidega tugev.

Lisaks toob uuring välja raskused varase ja kasvufaasi rahastuse kaasamisel. Välisinvestorid eelistavad investeerida keskkonda, mida nad tunnevad ja mille regulatsioonid oleks lihtsasti mõistetavad ja sõbralikud, täna aga Eestit sellisena ei nähta ning seetõttu peavad Eesti startup tihtipeale investeeringuid kaasama välismaal asuvasse õiguslikku kehasse. Seega peaksime pöörama rohkem tähelepanu lahendustele, kuidas muuta siinsetesse startup’idesse investeerimine investori-sõbralikumaks.

“Eesti ei ole ega ka muutu kunagi Silicon Valley’ks, see kindlasti ei tohiks olla ega muutuda eesmärgiks iseeneses,” kirjeldas Startup Estonia juht Mari Vavulski: ”Eesti üks suurimaid erinevusi startup mekaga on targa raha puudus – inimesed, kes on korduvalt edu saavutanud ning valmis lisaks rahale ka oma teadmisi, oskuseid ja kogemusi investeerima üha uutesse startupidesse. Eesti startup ökosüsteemi arendamisel on ülimalt oluline keskenduda ka kodust edukaks kasvanud startupidele – muutmaks nende jaoks Eesti selleks kohaks, kuhu tulla maailmas edu saavutamise järel tagasi ning investeerida üha uutesse ja uutesse kohalikesse startupidesse oma teadmisi, oskuseid ja kogemusi”.

Startup Estonia on Eesti startup’ide tugiüksus, mille eesmärgiks on läbi tugeva startup kogukonna, tarkade inimeste, targa raha ja paremate regulatsioonide soodustada siinsete startup-ettevõtete kasvu ja arengut ning suurendada Eesti kui startup-riigi tuntust ja atraktiivsust. Startup Estonia programmi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Startup Compassi poolt koostatav rahvusvaheline startup ökosüsteemide uuring on suurim omataoline maailmas, hõlmates üle 11 000 osaleja. Täismahus uuringu raport on leitav aadressil http://blog.compass.co/estonia.

Lisainfo:
Kadi-Ingrid Lilles
Startup Estonia kommunikatsioonijuht

kadi@startupestonia.ee

/05.02.2016/