Konverentsi “Tagasi tulevikku” ettekanded ja videosalvestus

15. juunil toimus Eesti Arengufondi tänukonverents “Tagasi tulevikku”, kus võeti kokku 10 aastane Arengufondi ajastu Eestis.

Arengufondi juhatuse esimehe Annika Lentso sõnul Arengufond 10 tegutsemisaasta lisanud Eesti riigi juhtimisse ning majandusse hulgaliselt värskeid ideid ning seda sageli tänu fondi poolt juhitud seirele, mis on kokku toonud tippasjatundjate ja rohkem kui 2000 majandusinimese, ühiskonnategelase ning poliitiku arvamused.

Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtlise professori Urmas Varblase sõnul suutis Arengufond luua ulatusliku kaasamõtlejate võrgustiku. “Läbi aastate on Arengufondis peetud väga oluliseks fookusgruppide põhist tegevust ja pakutud tagasiside võimalust erinevatele sidusrühmadele. Arengufondi aruteludest kasvas näiteks välja Teenusmajanduse Koda,” lisas ta.

“Ka viimastel aastatel on Arengufond käima tõmmanud Nutika Spetsialiseerumise protsessi Eestis, analüüsinud biometaani kasutuselevõtu võimalusi ning tegelenud ka Energiamajanduse arengukava koostamisega,” sõnas Lentso. “On oluline, et seiretegevus jätkuks ka pärast Arengufondi tegevuse lõppu,” ütles ta. Lentso sõnul on seire abil tulevikku suunatud pilk vajalik ettevõtetele konkurentsivõime tõstmiseks ning riigijuhtidele selleks, et teha paremaid otsuseid.

“Ehkki üks ajastu lõpeb, ei kao 10 aasta jooksul koos mõeldud mõtted ja tekkinud ideed ning töötubades sõlmitud sõprused/partnerlused – Eesti Arengufond jättis enesest maha olulise märgi,” lisas Lentso.

Lisaks arenguseirele on Eesti Arengufond teinud ka mitmeid otseinvesteeringuid Eesti iduettevõtetesse ning aidanud käivitada riskikapitali turgu Eestis. Seni on Arengufondi tütarettevõtte SmartCap portfellis olnud ettevõtetest edukalt maha müüdud näiteks GrabCAD, Modesat, Fits.me ning Now! Innovations.

SmartCapi portfelli kuuluva ettevõtte Jobbatical asutaja ning tegevjuhi Karoli Hindriksi hinnangul on SmartCapi panus Eesti iduettevõtete arengusse olnud väga oluline. “Iduettevõtesse investeerimisel on rahaga võrdselt oluline investeeringut tegev meeskond, nende teadmised, oskused ning võrgustik. SmartCapi meeskond on väga professionaalne ning olnud suureks toeks meie ettevõtte arengul. Ilma nendeta poleks me täna nii kaugel nagu me oleme,” sõnas Hindriks.

Riigikogu majanduskomisjon otsustas 2016. aasta 15. märtsi istungil algatada 2006. aastal loodud  Eesti Arengufondi reorganiseerimine. Fondi seiretegevus sellisel kujul lõpetatakse ning uus seireüksus luuakse Riigikogu kantselei juurde, iduettevõtteid toetav  Startup Estonia programm jätkab tegevust KredExi alluvuses.

Konverentsil astusid üles Heido Vitsur, Erik Terk, Urmas Varblane, Ott Pärna, Maris Lauri, Henri Treude, Kaja Kuivjõgi, Raivo Vare, Kadri Simson, Priit Põldoja,  jt.

Esitlusel olnud ettekanded:

Videosalvestus: