Investeerimise edulood

Alates 2008.a. maikuust on Arengufond koos tütarettevõtjaga SmartCap teinud 18 investeeringut Eesti kiirekasvulistesse innovaatilise ärimudeliga ettevõtetesse. Fond investeerib riskikapitaliprofiilile vastavatesse ettevõtetesse, mistõttu paljud traditsioonilise majanduse või kohalikku turgu teenindavad ettevõtted ei ole vasta investeerimisstrateegiale. Selliste investeeringute puhul on tegemist kõrgema riskiga investeeringutega, mistõttu on tavapärane, et osad investeeringud ebaõnnestuvad, kui teised peavad oma tulemusega katma ka ebaõnnestunud investeeringute kulud.

Investeeringute edukateks näideteks on need, kust Arengufond on juba kas täielikult või osaliselt oleme väljunud, näiteks:

Cleveron

Arengufondi esimene investeering – iseteeninduslike pakiterminalide arendaja SmartPost on osaliselt raha tagasi teeninud, kuna 2010.a. suvel ostis SmartPosti kaubamärgi ja edukalt käivitatud Eesti piltootvõrgu 36 terminaliga Soome logistikaettevõte Itella Logistics. Samas ei ole fond sellest investeeringust veel täielikult väljunud, kuna tehingujärgselt jätkas uue nime all Cleveron tehnoloogia arendamist ja laienemist rahvusvahelistel turgudel.

 

Modesat

USA börsiettevõte Xilinx Inc omandas meie portfelliettevõtte, modemitehnoloogia tootja Modesat Communications. Tehing toimus 2012.a. septembris ja fondi jaoks oli see edukas väljumine, kus investeeritud kapital teeniti mitmekordselt tagasi.

 

Kuna fond investeerib varases seemne- ja stardifaasis, siis investeerimisperiood on sageli pikem kui 5 aastat. Riskikapitalifondide ajaline kestvus on tavaliselt 10 aastat ja rohkem, mis tähendab, et paremini kasvavatest suurema potentsiaaliga investeeringutest võidakse väljuda alles 7-9 aasta pärast selle investeeringu tegemist. Tavaliselt ilmnevad ebaõnnestumised kiiremini kui edulood.

Riskikapitaliinvesteeringute väärtuse kasvu saab hinnata ka läbi selle, kui palju on suudetud sinna täiendavalt kapitali kaasata. Arengufondi portfellis on Eesti parimad iduettevõtted, kes on suutnud rahvusvahelistelt investoritelt suutnud enim kapitali kaasata:

GrabCAD

 

 

CAD-inseneride sotsiaalvõrgustiku arendajasse GrabCAD on UK ja US juhtivad riskikapitaliinvestorid Martrix Partners, Atlas Venture, Charles River Ventures jmt on alates 2010.aastast kokku investeerinud 11 MEUR.

 

fitsme

 

Online kauplustele virtuaalset proovikabiini pakkuv Fits.me osanikeringi on kuuluvad lisaks fondile ja Eesti erainvestoritele UK riskikapitalifond Entrepreneurs Fund ning Põhjamaade üks juhtivatest riskiinvestoritest  Conor VC Partners, kes kokku on investeerinud 7.5 MEUR.

 

 

 

realeyesSilmaliikumiste ja emotsioonide mõõtmise tehnoloogiat arendav Realeyes on kaasanud kapitali Entrepreneurs Fundilt ja mitmetelt teistelt investoritelt kokku pea 3 MEUR, mille abil arendatakse nii lihtsal veebikaameral tuginevat lahendust edasi kui laienetakse rahvusvahelistel turgudel.